Prečo nás oheň fascinuje?

08.03.2022

Ľudia sú na tejto planéte už viac ako 2,4 milióna rokov a zhruba pred 1,5 miliónom rokov sa naučili sami zakladať oheň. Ohniská boli ústrednými bodmi skupinových aktivít, pri ktorých vznikali sociálne vzťahy či náboženské predstavy.

Oheň poskytoval množstvo výhod – od tepla, svetla cez ochranu, miesto na varenie, výrobu nástrojov až po rozprávanie príbehov. Avšak na to, aby bol oheň prospešný, museli ho vhodne umiestniť, aby sa nechtiac nevystavili dymu.

Stal sa súčasťou bežného života ľudí po milióny rokov. No v dnešnej dobe, kde v interiéry používame umelé osvetlenie a na prípravu jedál a nápojov rôzne elektrospotrebiče, indukčné varné dosky, plynové variče a rôzne grily sa z bežných domácností vytratil... Ľuďom sa nechce pridávať si prácu s uskladňovaním dreva, štiepaním, prenášaním a podobne. 

Pravdou však je, že náš organizmus si počas tejto dlhej doby naň zvykol rovnako ako na denné slnečné svetlo vonku a chýba nám bez toho aby sme si to uvedomovali.

Pohľad do ohňa v nás vyvoláva pokoj, teplo, pocit bezpečia a radi sa dívame do jeho plameňov, pretože je to tak hlboko zakorenené v našom plazimozgu. Naše oči majú vyvinuté bunky, ktoré zisťujú intenzitu aj spektrum svetla, na ktoré boli istým spôsobom zvyknuté/dimenzované. 

A o to sme sa ochudobnili a nahradili ho umelými žiarovkami a LEDkami.

Zvykneme si aspoň občas doma zapáliť sviečku a vychutnávať si to od čoho sme sa odstrihli pred 140timi rokmi, keď Edison vynašiel žiarovku. Všetci sme tiež veľmi radi, keď sa pri ohni môžeme zohriať, opiecť si na ňom špekačku, či slaninku alebo uvariť guláš niekoľkokrát v roku...

No vždy sa nájdu medzi nami taký ľudia, ktorí bez ohňa nevedia žiť a preto túžia buď po vlastnom dome alebo chalupe, kde si postavia krb aby sa "vrátili k nášmu pôvodnému životu v jaskyni" a mohli sa večer čo večer počas chladných mesiacov v roku dívať do ohňa a zohrievať sa pri ňom. 

Ak je to dokonca bez zapnutého televízora, či dívania sa do mobilu, je to pre nás to najlepšie, čo môžeme pre seba urobiť.

Aké je dôležité SVETLO pre správne fungovanie nášho cirkadiálneho rytmu a prečo by sme mali používať červené filtre a červené svetlá v interiéry(hlavne večer), ktoré sú podobné farebnému spektru a intenzite OHŇA si môžete pozrieť aj v tomto videu Hyňka Medřického.

Ak nemáte možnosť mať v domácnosti, krb, kachle, pec alebo iný zdroj klasického ohňa zamyslite sa aspoň nad vašim osvetlením v práci či doma, pretože to môže spôsobovať napríklad aj vážne problémy s nespavosťou.

  • TIP: Rozmýšľate nad výmenou starých kachlí? A neviete aké výhrevné teleso nainštalovať na miesto nich, tak aby ste sa mohli dívať do ohňa? Skúste porozmýšľať len nad výmenou dvierok a zväčšenie otvoru do ktorého vkladáte palivo.

Preto aby ste našli skutočne odborníka najbližšie k Vám klikajte na tlačidlo nižšie.

Kúrime drevom© Všetky práva vyhradené 2022
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky